Większość plam daje się łatwo usunąć, pod warunkiem podjęcia natychmiastowego i prawidłowego działania. Pozostawienie zaplamienia na dłuższy okres prowadzi zwykle do powstania trwałego lub trudnego do usunięcia przebarwienia. Najbardziej podatne przebarwienia są wykładziny z włókien wełnianych i poliamidowych.

Co zrobić, gdy coś się wysypie czy też rozleje na wykładzinę?

• Działaj szybko! Im dłuższa zwłoka, tym większe ryzyko powstania trwałego przebar­wienia

• Zabrudzenia substancjami stałymi i półpłynnymi delikatnie zeskrobać łyżeczką i odku­rzyć. Jeśli pozostała plama, należy usunąć ją odpowiednimi środkami.

• Rozlane na wykładzinie płyny osuszyć białym ręcznikiem bawełnianym lub papie­rowym. Tamponować aż do całkowitego wysuszenia plamy. Unikać wcierania.  Do osuszenia plamy można użyć również specjalnego sorbentu mineralnego.

Usuwanie plam

• Jeśli mamy pewność, że zabrudzenie wymagać będzie zastosowania odplamiaczy rozpuszczalnikowych, to należy użyć ich przed zmoczeniem plamy, ponieważ woda utrudnia dostęp rozpuszczalników do brudu.

• Spróbować usunąć plamę sam wodą. W większości przypadków to wystarczy, póki plama jest świeża.

• Ustalić rodzaj zabrudzenia i dobrać odpowiedni odplamiacz. W większości przypad­ków prespray będzie skutecznym i najtańszym odplamiaczem. Poniżej przed­stawione są odplamiacze ukierunkowane na różne rodzaje zabrudzeń rozpuszczalnych w wodzie, oraz wymagających dodatków rozpuszczalnikowych.

• Przetestować odplamiacz w mało eksponowanym miejscu – pokropić wykładzinę, odczekać chwilę, przyłożyć biały ręcznik papierowy i upewnić się, że nie następuje transfer koloru. Sprawdzić, czy nie nastąpiła zmiana barwy lub tekstury runa.

• Odplamiacz nakładać raczej na tampon, a nie bezpośrednio na wykładzinę. Przykładać tampon i sukcesywnie usuwać zabrudzenie.

• Czyścić plamę od zewnątrz do wewnątrz, aby uniknąć roznoszenia zabrudzenia i po­wstawania obwódki.

• Po zakończeniu wypłukać dokładnie wyczyszczone miejsce urządzeniem ekstrakcyj­nym.

• W przypadku plam białkowych (krew) oraz zabrudzeń uryną, unikać stosowania gorącej wody czy też ekstrakcji parowej, ponieważ może to prowadzić do utrwalenia przebar­wienia lub zapachu.

• Gumę do żucia rozpuszczać żelem lub zamrażać i wykruszać.

• Stosować tylko profesjonalne odplamiacze, bezpieczne dla wykładzin. Nie zwiększać ich stężenia ponad zalecane przez producenta, ponieważ zwykle nie

podnosi to sku­teczności, a jedynie utrudnia późniejsze wypłukanie.

• Unikać wybielaczy chlorowych, silnych substancji utleniających i redukujących.

• Na wykładzinach wełnianych dobre efekty przynosi zastosowanie perhydrolu, czyli nadtlenku wodoru, popularnie zwanego wodą utlenioną (kupowana w aptece ma zbyt małe stężenie – 3%). Stężenie należy dobrać do stopnia zabrudzenia od 8 do 15%. Należy zachować ostrożność i środki ochrony osobistej. Nie polecamy używania per­hydrolu bez odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia.

SR101 Coffee Stain Remover

Profesjonalny odplamiacz do plam z kawy, herbaty, taniny, uryny, znaków wodnych i podobnych zabrudzeń. Rozpuszczać w gorącej wodzie, bezpośrednio przed użyciem. Spryskać plamę i pozostawić środek do wyschnięcia, a następnie odkurzyć lub wypłu­kać. pH 4,8  Dozowanie: 1:32

SR102 Magic Stain & Dye Remover

Koryguje migrację kolorów na dywanach (nakładać  pędzlem). Usuwa czerwone prze­barwienia, tusz, plamy z uryny, musztardy (użyć mokrego ręcznika i żelazka). Bezpieczny dla wełny. Wymaga wypłukania ekstrakcyjnego. pH 3,2  Dozowanie:  1:32  (łyżeczka od herbaty na 100 ml)

SR106 Protein Spotter

Silny odplamiacz do plam białkowych (wymiociny, krew, plamy spożywcze) oraz wina. Bezpieczny dla wszystkich włókien nadających się do czyszczenia wodnego. pH 10,0  Dozowanie: gotowy do użycia

SR105 SpotAway

Usuwa plamy i zapachy pochodzenia zwierzęcego - rozlane napoje, sok z jagód, krew, kawa, soki owocowe, cola, kosmetyki, produkty mleczne, trawa, sosy, keczup, musz­tarda, olej, plamy zwierzęce, sos spaghetti, herbata, uryna, wymiociny i wino. pH 8,5  Dozowanie: gotowy do użycia

SR100 HC Spotter

Odplamiacz ogólnego przeznaczenia. Bezpieczny dla środowiska. Przyjazny dla osób wraż­liwych na środki chemiczne, oraz cierpiących z powodu alergii i astmy. Nietoksyczny dla ludzi, zwierząt i roślin. Nie zawiera pestycydów, środków zapachowych, rozpuszczalników, substancji lotnych ani innych drażniących składników.  pH 8,5  gotowy do użycia

SR201 MegaGel

Żel usuwający plamy z gumy do żucia, smoły, smaru, niektórych rodzajów tuszu, kleju, oleju i innych substancji podatnych na rozpuszczalniki. Dzięki postaci żelowej zapobiega przenoszeniu rozpuszczonego zabrudzenia w głąb wykładziny. Stosować bezpośrednio na plamę. Dozowanie: żel gotowy do użycia.

SR203 HardSpotter

Usuwa uporczywe plamy podatne na rozpuszczalniki, miedzy innymi farbę, olej i smar. Skuteczny również w usuwaniu gumy do żucia, smoły, asfaltu, wosku, pasty do butów. Może być stosowany na wszystkich wykładzinach i tapicerkach. Nakładać na tampon, a nie bezpośrednio na plamę. Gotowy do użycia – nie rozcieńczać wodą.