Wykładziny dywanowe, szczególnie poliamidowe, narażone są na zabrudzanie mające często charakter trwały. Impregnacja w pewnym stopniu przeciwdziała zabrudzaniu wy­kładziny, ale przede wszystkim ułatwia późniejsze jej wyczyszczenie.

Ten wstępny etap, jakim jest rozpuszczenie brudu, decyduje o skuteczności czyszczenia, a jest jednocześnie najbardziej zaniedbywany. Celem rozpuszczania brudu jest oddzielenie go od włókna wykładziny. Na skuteczność rozpuszczania brudu mają wpływ cztery czynniki: działanie chemiczne, temperatura, działanie mechaniczne oraz czas.

Impregnat IM001 Supershield™ Premium  przeznaczony jest do wszystkich rodzajów włókien (po prze­testowaniu), ale prawdziwy sens ma impregnowanie wykładzin poliamidowych (nylono­wych). Poliamidowe wykładziny dywanowe z wyższej półki cenowej są impregnowane fabrycznie. W początkowym okresie eksploatacji, przez około dwa lata, naszym celem jest ochronienie warstwy impregnatu, który wyciera się stopniowo w trakcie eksploatacji. Czyszczenie wykładzin nie prowadzi do uszkodzenia impregnatu pod warunkiem, że nie używamy przy czyszczeniu chemii o pH większym niż 9,8–10,0.

Regularne odkurzanie, czyszczenie pielęgnacyjne i prawidłowo wykonane czyszczenie dogłębne wydłuża okres skutecznego działania impregnatu. Po pewnym czasie, uza­leżnionym głównie od natężenia ruchu na wykładzinie, konieczne staje się odtworzenie warstwy ochronnej, czyli ponowne impregnowanie wykładziny.

 

Impregnację należy poprzedzić dokładnym odkurzeniem, wyczyszczeniem wykładziny metodą ekstrakcyjną z użyciem środka zakwaszającego EX375 MasterRinse™.

1. Natrysnąć środek impregnujący przeznaczony do wykładzin dywanowych IM001 Supershield™ Premium. W zależności od wagi runa wykładziny jedno opakowanie 5 litrowe powinno wystarczyć na od 30 do 50 m2. Natryskiwać kilkakrotnie na krzyż w różnych kierunkach, tak aby cała powierzchnia była pokryta. UWAGA! IM001 Supershield™ wymaga rozcieńczenia w proporcji 1 do 2 z wodą (jedna część koncentratu, na dwie części wody).

2. Szczotką ręczną wetrzeć impregnat w wykładzinę. Na końcu zaczesać runo w jednym kierunku.

3. Pozostawić wykładzinę do całkowitego wyschnięcia, co może potrwać nawet kilkanaście godzin. UWAGA! Do czasu wyschnięcia, nie należy chodzić po wykładzinie.

IM001 PremiumSeal

Najwyższej klasy impregnat fluorochemiczny do impregnacji wykładzin, dywanów i tapicerki (niewrażliwych na wodę). Tworzy niewidoczną warstwę ochronną, zabezpieczającą włókna przed trwałym zabrudzeniem. Nadaje się do wszystkich rodzajów włókien. Duża odporność na wycieranie w czasie eksploatacji i odkurzania wykładziny. Zużycie: 1 litr roztworu na około 10 m2 wykładziny. Opakowanie 5 litrów wystarcza do impregnacji 150 m2 przeciętnej wykładziny. pH 5,0  Dozowanie 1:2

IM002 Solvent SoftSeal

Impregnat fluorochemiczny na bazie rozpuszczalników, przeznaczony do tapicer kiideli­katnych tkanin, również wrażliwych na wodę. Nadaje się do wszystkich rodzajów włókien naturalnych i syntetycznych, w tym bawełny, jedwabiu. Pełną skuteczność osiąga po 72 godzinach. Unikać wdychania. Zużycie 1 litr na 50 m2 cienkiej tkaniny, około ½ litra na przeciętnej wielkości sofę. Gotowy do użycia – nie rozcieńczać!